banner_supiny1m

Rozprávkové kontajnerové stojisko Šupiny

Oproti detskému ihrisku vo vnútrobloku na Martinčekovej ulici sa nachádza uzamknutý objekt s fasádou ako vystrihnutou z knihy rozprávok. Náhodných okoloidúcich určite prekvapí, že za jeho stenami sa ukrývajú obyčajné kontajnery na komunálny a separovaný odpad. Naopak, domáci už vedia, že i kontajnerové stojiská môžu byť netradične pekné a pritom účelné.

Kontajnerové stojisko „Šupiny“ určené pre obyvateľov Martinčekovej ulice 18, 20, 22 a 24 je koncepčným pokračovaním neďaleko stojaceho kontajnerového stojiska „Puzzle“. Kým stavebne sú si obe stojiská veľmi podobné, Šupiny prinášajú aj jeden inovatívny funkčný prvok – Informačný Systém pre Označovanie Neporiadku (ISpON).

ISpON je panel umiestnený hneď pri vstupe do stojiska s dvomi tváričkami – usmiatou a zamračenou, ktoré majú miesto nosov gombíky. Obyvatelia môžu sami prispieť k udržiavaniu čistoty v stojisku jednoduchým kontrolovaním a nahlasovaním jeho stavu. Ak je v stojisku čisto, stlačia obyvatelia zelený gombík na usmiatej tváričke. Ak v stojisku nájdu uložený nadrozmerný a objemný odpad, napr. koberec, kusy nábytku atď. stlačia gombík na zamračenej tváričke. Poverená osoba následne môže na základe zaznamenaných údajov zistiť, ktorý obyvateľ je jeho pôvodcom a požadovať nápravu.

Autorka dizajnu Zuzana Cigánová Mojžišová citlivo navrhla kontajnerové stojisko Šupiny tak, aby bolo použitým spektrom farieb i motívom v zhode s protiľahlým detským ihriskom. Strávila dlhé hodiny maľovaním očiek, nosov a farebných vzorov, kým jednotlivým segmentom vdýchla život. A prečo sa kontajnerové stojisko volá Šupiny? Lebo z rohov stojiska vyplazujú na okoloidúcich ľudí červené jazyky dvaja usmievaví šupinatí Drakopsi.

Kontajnerové stojisko Šupiny je kompletne rozoberateľné z dôvodu vedenia inžinierskych sietí pod miestom, kde stojí. Pestrofarebná mozaika viditeľná smerom od detského ihriska  je vytvorená z vyrezaných segmentov HPL dosiek Kronoplan. Výhodou tohto materiálu je nehorľavosť, trvácnosť a odolnosť voči poveternostným podmienkam. Na dve zvyšné steny bol použitý perforovaný materiál ťahokov. Stojisko zakryla zošikmená strecha z LEXANU.

Samozrejmosťou je posuvná brána zabezpečená elektromagnetickým zámkom. Obyvatelia a pracovníci OLO a.s. ju zatiaľ otvárajú DEK kľúčom, ale inštalovaný je už i vyspelejší bezkontaktný systém MIFARE (13,56MHz). Obzvlášť v zimných mesiacoch je užitočné automatické rozsvietenie LED pásov pri každom otvorení brány. To je sprevádzané i zvukovým znamením, ktoré sa, rovnako ako osvetlenie, vypne až pri správnom zatvorení brány. Zmyslom je naučiť ľudí zatvárať za sebou dvere a predísť tak vstupu cudzích osôb dovnútra stojiska.

Vychovávať ľudí k väčšej zodpovednosti pri separovaní odpadu majú tabuľky s informáciami, ktorý odpad patrí do kontajnera na plast a papier. Po premiestnení nádoby na sklo dovnútra stojiska, pribudne tabuľka i k tejto. Štandardným prvkom viacúčelových kontajnerových stojísk je aj zberná skrinka na použitý kuchynský olej – OLEJtéka.

Každý z nás rád zveľaďuje svoj domov, aby sa v ňom cítil príjemne a útulne. Skrášliť bezprostredné okolie našich domovov, aby sme sa v ňom cítili rovnako príjemne a predovšetkým bezpečne, je niekedy ťažká úloha. Sme radi a ďakujeme obyvateľom Martinčekovej ulice 18, 20, 22 a 24, že sa jej nezľakli. Vyhradené finančné prostriedky a nadšenie poverených osôb – zástupcov vlastníkov a správcovskej spoločnosti umožnili vznik rozprávkového kontajnerového stojiska.

Projekt “Viacúčelové kontajnerové stojiská – Umelecké diela uprostred sídlisk” získal Čestné uznanie v rámci Ceny odpadového hospodárstva Zlatý mravec 2016.

Katalóg – Viacúčelové kontajnerové stojiská