Projekt vznikol za podpory mestskej časti Bratislava – Ružinov, ktorá na neho prispela čiastkou 4000€ z grantového programu „Životné prostredie – rozvoj komunity“.
Malý park, detské ihrisko a lavičky, na ktorých by si ľudia radi oddýchli, ale mnohých odradila špina, neporiadok a šíriaci sa zápach z blízkych voľne uložených kontajnerov. Tento problém bol podnetom k vytvoreniu uzamknutého kontajnerového stojiska na Martinčekovej ulici 10-16. Skutočná výzva však nasledovala až potom – po preštudovaní katastrálnej mapy sme zistili, že kontajnery sú nesprávne uložené na mieste vyhradenom ako parkovisko a pod plochou určenou na kontajnerové státie vedú sekundárne teplovodné rozvody vo vlastníctve Bratislavskej teplárenskej a.s. Stáli sme pred dilemou, ako postaviť uzamknuté kontajnerové stojisko a zároveň neobmedziť prístup pracovníkov Bratislavskej teplárenskej k daným rozvodom v prípade poruchy, z dôvodov údržby atď. Ako postaviť stojisko, ktorého steny by bolo možné rozložiť a opätovne zložiť…
…a pretože na Vianoce veľmi radi skladáme puzzle, riešenie bolo na svete – kontajnerové stojisko, ktorého steny je možné v prípade potreby rozložiť. Základná konštrukcia stojiska je kovová s povrchovou úpravou odolnou voči korózii. Aby sme docielili dostatočnú cirkuláciu vzduchu vo vnútri stojiska, použili sme na dve obvodové steny a posuvnú bránu perforovaný materiál – ťahokov. Okoloidúcich však upúta predovšetkým mozaika tvorená drevenými ručne maľovanými dielmi v tvare ľudí a zvierat. Nájdete tu napríklad slona, pána so psom na prechádzke alebo draka! Za originálnym konštrukčným a dizajnovým návrhom stojí výtvarníčka Zuzana Cigánová Mojžišová.
Obyvatelia otvárajú posuvnú bránu za pomoci dotykových elektronických kľúčov, tzv. DEK kľúčov, tých istých, ktorými si otvárajú vchodové dvere do bytového domu. Inštalovaný prístupový systém je pripravený aj na možnosť inovácie v prípade prechodu na modernejší spôsob identifikácie s vyššou bezpečnosťou – bezdotykový systém RFID alebo MIFARE. Po otvorení brány sa automaticky rozsvietia vodeodolné LED pásy, ktoré osvetľujú vnútro stojiska. Obyvatelia v ňom nájdu nádoby na zmesový odpad a separovaný zber – papier, plasty a sklo, ako aj špeciálnu zbernú skrinku na použitý kuchynský olej – OLEJtéku. Ako správne triediť odpad a aký odpad do stojiska nepatrí sa dozvedia z informačných tabúľ pripevnených na ťahokov.
(…viac fotiek nájdete vo fotogalérii.)
Uzamknuté kontajnerové stojisko nemusí vyzerať iba ako kovová klietka, naopak môže okolie bytového domu obohatiť o estetický prvok, ktorý poteší nielen samotných obyvateľov, ale aj náhodných okoloidúcich. Pritom si stále plní svoju primárnu funkciu – chráni odpadové nádoby. Ochota obyvateľov bytových domov pustiť sa do finančne náročnejšieho projektu, podpora mestskej časti Bratislava – Ružinov a súhlas Bratislavskej teplárenskej a.s. s výstavbou kontajnerového stojiska “Puzzle” sú dôkazom toho, že prekážky je možné prekonávať, ak sa nestratí chuť hľadať, i nekonvenčné, riešenia.
Projekt “Viacúčelové kontajnerové stojiská – Umelecké diela uprostred sídlisk” získal Čestné uznanie v rámci Ceny odpadového hospodárstva Zlatý mravec 2016.