nové využitie prašiakov

Metské prašiaky našli nové využitie

Pamätáte si ešte na časy keď sa okolo bytoviek ozýval ten typický zvuk úderov s nezameniteľnou ozvenou, občasne sprevádzaný kúdoľmi prachu a pokrikmi susedov. Áno, prášenie kobercov bolo v minulosti úplne bežnou súčasťou veľkého upratovania, bol to svojský rituál, ktorý jednoducho patril k životu v paneláku. Každé sídlisko, dvor či vnútroblok mali prašiak, neodmysliteľnú súčasť vybavenia domu, netradičnú “preliezku” pre deti a diskusný “vešiak” pre pubertiakov. Kovový podstavec na prášenie pokrovcov sa časom stal menej a menej potrebný a bohužiaľ dnes je väčšina z nich hrdzavých, poškodených, rozheganých a na svojich miestach pôsobia neestetický až nebezpečne.

Podobné “strašiaky” –  prašiaky stáli aj vo vnútrobloku na Miletičovej ulici 31 v Bratislave, smutné, opustené a nepotrebné. Ak sa tade prejdete dnes, neuveríte vlastným očiam, čo sme z nich vykúzlili. Opäť sa nám podarilo využiť potenciál ponúkaný špecifickou lokalitou, dotvoriť verejný priestor netradičným spôsobom, ktorý má nielen spríjemniť bývanie, ale tiež vzdelávať a inšpirovať. Neďaleké detské ihrisko, materská škôlka a príjemný park, v ktorom obyvatelia trávia čas posedením, prechádzkou s priateľmi či psíkom, si zaslúžil jedinečné využitie prašiakov, ktoré sme spojili s umiestnením nových polopodzemných kontajnerov. Tak ako pri prvých uzamknutých polopodzemných kontajenroch na Stavbárskej ulici, alebo viacúčlových kontajnerových stojiskách v Ružinove,  sme sa snažili vytvoriť kompaktné dielo úzko prepojené s okolím zohľadňujúc jeho charakter.

Polopodzemené kontajnery osadené 22.11.2019 na svoje miesto sú doplnené banermi umiestnenými po obvode odpadovej nádoby čím je zdôrazená dôležitosť triedenia odpadu a použitie správnej nádoby. Každý kontajner je elektronicky uzamknutý batériovým prístupovým systémom od firmy RYS, ktorý je špeciálne upravený pre inštaláciu na polopodzemných nádobách bez prívodu elektrickej energie či použitia solárneho panelu. Využíva sa technológiu DESFire, ktorá zaručuje vysokú bezpečnosť a ochranu pred možným kopírovaním prístupových čipov a teda zneužívaním odpadových nádob neoprávnenými osobami. Súčasťou riešenia je aj APS pre pracovníkov odvozu odpadu. Obyvatelia na Miletičovej ulici sa stali po Stavbárskej ulici druhým bytovým domom na Slovensku s uzamknutými polopodzemnými kontajnermi.

Prašiaky, ktoré stoja hneď vedľa kontajnerov ponúkli nádhernú komunikačnú plochu s užitočnými informáciami o spôsobe odvozu nadrozmerného odpadu.  Opäť raz sa staré prašiaky dočkali kobercov, aj keď nie tých ozajstných. No tieto a najmä neposlušný panáčik, ktorý nevie kam patria smeti, určite zaujmú a rozveselia deti prechádzajúce popri nich do a zo škôlky.   A možno im starí rodičia nostalgicky porozprávajú o tom,  ako to kedysi s tými prašiakmi bolo naozaj a prečo smeti patria do koša.

Autorkou celého dizajnu banerov použitých na nádobách i prašiakoch je výtvarníčka Zuzana Ciganová Mojžišová, ktorá obohatila mestskú časť Ružinov o viaceré unikátne úžitkové diela ako sú kontajenrové stojiská Puzzle, Šupiny, Repro či Kvetináč so zelenou strechou  a dlhodobo s nami spolupracuje aj na projekte Akadémia Pentagón. Veríme, že prostredie vychováva a preto sme radi, že sa nám darí prinášať stále nové vizuálne zaujímavé riešenia do života mestských komunít a obohacovať verejný priestor o drobné no podstatné prvky, ktoré prispievajú k zvyšovaniu bezpečnosti, kultúrnosti prostredia a čistoty týchto lokalít.