kvetinac_nove-kvety

Údržba na Kvetináči alebo ako sa staráme o zelenú strechu stojiska

Každý kvetináč občas potrebuje starostlivú ruku záhradníka, a tak i ten náš sa opäť dočkal. V jeden slnečný aprílový piatok sme robili jarnú kvetinovú údržbu na kontajnerovom stojisku Kvetináč na Martinčekovej ulici v Bratislave. Prvé viacúčelové kontajnerové stojisko, ktoré sme postavili ešte v roku 2013, má na streche umiestnenú malú záhradku. Okrem jablonky, ktorá prináša každoročne symbolickú úrodu malých červených drobčekov, tam rastú varínovce, zelené okrasné dreviny, ktoré dávajú stojisku ten správny šmrnc a pri pohľade zdiaľky vytvárajú nádherný svieži vizuálny efekt veľkého kvetináča.

 

Už pri príprave výstavby stojiska nebol výber rastlín jednoduchý, rovnako ani samotná realizácia tohto zámeru. Strecha sme museli postaviť tak, aby jej nosnosť bez problémov vydržala trvalú záťaž, ktorú vytvárajú uložené kvetináče. Zároveň musela byť dostatočne bezpečná pre pohyb osôb, pretože zeleň na streche vyžaduje občasnú starostlivosť. Pri výbere a výsadbe rastlín sme si nechali poradiť od odborníkov. Vybrali sme trvalo zelené okrasné dreviny – vavrínovec, vždyzelený, mrazuvzdorný, neopadavý husto rozkonárený ker, ideálny na strechu. A pre potešenie sme pridali spomínanú jablonku, a orgován, ktorých nádherné kvietky vždy pripomenú, že jar je v plnom prúde.

Všetky rastliny sú podľa odporúčaní vysadené v kvetináčoch, ktoré majú zabezpečené automatické zavlažovanie napojené na  bytový dom. Výhodou je, že dom je vo veľmi tesnej blízkosti kontajnerového stojiska, čo umožnilo tento pohodlný spôsob údržby rastlín.  Strecha je samozrejme aj izolovaná a osadená odkvapovými rúrami, ktoré sú v zimnom období pravidelne kontrolované, aby v nich nezamŕzala voda.

Tento rok  by sme chceli urobiť celkovú údržbu stojiska, napr. drevené steny potrebujú nový náter, táto brigáda nás ešte len čaká. Čo sme ale zvládli je čistenie strechy a väčšia výmena niektorých poškodených rastlín za novo vysadené a staršie, ktoré sme sa rozhodli ponechať dostali nový zostri, aby opäť nabrali silu do ďalšie života. A dúfame, že kvetinkám sa bude dariť a budú ozdobou nielen stojiska, ale celého sídliska.