Primátor Vallo v komunitnej miestnosti

Komunitná miestnosť sa stáva neoddeliteľnou súčasťou boja obyvateľov Pentagónu proti drogovej kriminalite a sme viac než potešení, že našu spoločnú snahu a úsilie ocenili aj ľudia z magistrátu a mestského úradu. V utorok 16.4.2019 nás prišiel navštíviť primátor Bratislavy Matúš Vallo, starosta mestskej časti Vrakuňa Martin Kuruc, splnomocnenkyňa pre bezpečnosť a drogovú politiku Iveta Chovancová, náčelník mestskej polície BA Marek Gajdoš, poslanci miestneho zastupiteľstva MS Vrakuňa Miroslav Macko, Soňa Svoreňová a Zuzana Magálová. Po meniacom sa Pentagóne ich sprevádzala domovníčka Lenka Poláková, riaditeľka správcovskej spoločnosti Spokojné bývanie s.r.o. Jana Adamová a projektový manažér Peter Grečko.

Hovorilo sa o obnove bytového domu, prestavbe vstupného vestibulu a zmene hlavného vchodu, inštalácii nového prístupového a kamerového systému, pretože to všetko má význam pri komplexnom riešení bezpečnosti v dome. Už pri prvých krokoch v dome bolo každému jasné, že Pentagón sa mení, nebol cítiť ten nepríjemný štipľavý zápach ako v minulosti, schodisko a chodby boli čisté, čiastočne už vymaľované. Priamo počas návštevy a pred očami všetkých bola z jedného poschodia nekompromisne vykázaná osoba, ktorá sa do domu dostala neoprávnene.

Pred vstupom do komunitnej miestnosti vznikla stála výstava – pamätná miestnosť, kde je formou veľkoplošných fotografií prezentovaný stav Pentagónu v nie tak dávnej minulosti, kedy sa na chodbách bežne váľali sfetovaní narkomani, pichali si dávky bez skrývania sa kdekoľvek v dome. A tieto fotografie, ktoré pôsobia naozaj autenticky až rušivo, zaujali pozornosť všetkých. Rýchlo pochopili, čo sa v Pentagóne dialo, a že ak sa tomuto problému nebude venovať dostatočná pozornosť, opäť sa to môže vrátiť. Veď len pred pár mesiacmi v decembri 2018 nebolo problém nájsť pri výťahoch naraz v jednej chvíli 18 ľudí, ktorí si tam pichali dávku..ešte raz to číslo OSEMNÁSŤ! Viete si to predstaviť vo svojom paneláku? A tieto situácie sa stále opakujú, len počty narkomanov, ktorí sa odvážia drogu aplikovať v dome sa zmenšujú. Je to aj vďaka naozaj nevídanej a dychberúcej odvahy Lenky, ktorá sa zoči voči postaví týmto ľuďom a “vyhodí” ich z domu. A verte, že nie každý by sa dokázal vystavovať takejto hrozbe, pretože nikdy neviete ako človek, ktorý práve užil drogu alebo ju chce rýchlo užiť, zareaguje. Ale bez prísnosti a represie to v tomto dome jednoducho nejde.

V komunitnej miestnosti sa odprezentovali doterajšie aktivity v rámci projektu Akadémia Pentagón, záujem obyvateľov o komunitný život. Spomenul sa aj projekt z roku 2006 DorgyVon a vtedajšia veľká snaha zmeniť situáciu, hľadanie pomoci doma aj v zahraničí. Sama Lenka potvrdila, že aj teraz sú ľudia v dome nadšení a majú chuť pomáhať a zapájať sa do diania v dome, ale pokiaľ nebudú cítiť podporu z vonka od kompetentných, od polície a samosprávy a nedôjde k trvalejšej zmene k lepšiemu, ich nadšenie môže opäť raz opadnúť a drogy vyhrajú nad nesmiernym úsilím množstva ľudí v dome. Oporu v zmenách majú obyvatelia v správcovskej spoločnosti. Pani Adamová so svojím tímom pristupuje k situácii v dome veľmi zodpovedne. Okrem zvládnutej realizácie prerábky domu pripravili nový domový poriadok s ustanoveniami a prísnejšími pravidlami zohľadňujúcimi špecifické potreby domu. Zo strany starostu pána Kuruca bola vyslovená vďaka Lenke, pani Adamovej a pánovi Grečkovi za naozaj dobrú prácu. A samozrejme vďaka patrí každému, kto pomáha a snaží sa, aby bol Pentagón lepší a krajší, tak ako Feri Bandry, ktorý upratuje okolo Pentagónu a ktorého poslanec Macko osobne pozval na krátke stretnutie s primátorom.

Toto všetko primátor Vallo videl, počul, zažil a presvedčil sa, že na Stavbárskej sa veci dejú, sú rozbehnuté dobré živé projekty, ktoré ako sám povedal chce podporiť. Prebehla diskusia o tom, aké konkrétne kroky môže magistrát urobiť na podporu projektu a spoločne s mestskou časťou a mestskou políciou budú hľadať riešenia pre Pentagón. My dúfame, že potrebné kroky zo strany mesta budú prijaté rýchlo a hlavne, že budú účinné a dobre nastavené pre problematické prostredie bytového domu Pentagón a jeho okolia.

Ďakujeme a tešíme sa na spoluprácu.

 

baner_akademia-prevencia-1m