ProNachbar_Bratislava2015

Podporujeme medzinárodnú spoluprácu

Zástupcovia medzinárodnej organizácie susedských hliadok EUNWA a zároveň reprezentanti rakúskej organizácie susedských hliadok ProNachbar, pán Karl Brunnbauer a Günter Halvax zavítali v štvrtok 9.7.2015 do Bratislavy, aby sa dozvedeli viac o projekte Bezpečné bývanie a spôsobe fungovania susedských hliadok v slovenských podmienkach.

Boli príjemne prekvapení technickými nástrojmi, ktoré sme im predviedli, ako napr. zvukové varovanie pri dlho nezatvorených alebo násilne otvorených dverách či možnosti využitia elektronickej nástenky pri komunikácii s obyvateľmi domu, ešte viac ich však potešil náš dôraz na ľudský faktor a organizačnú stránku projektu.

Sami nám prezradili viac o fungovaní susedskej hliadky ProNachbar, ktorá sa snaží za pomoci využitia internetu a informácií od dobrovoľných členov monitorovať podozrivé správanie v jednotlivých častiach Viedne a tieto informácie medzi sebou vzájomne zdieľať.

Spoločne sme sa zhodli na potrebe výmeny informácií medzi jednotlivými krajinami v oblasti zvyšovania úrovne bezpečnosti a kvality bývania. Veríme, že sa nám i s ich pomocou podarí načerpať nové inšpirácie pre naše projektové aktivity a sami sa budeme snažiť šíriť pozitívne príklady zo Slovenska do zahraničia.

S radosťou sme preto prijali ich ponuku prezentovať projekt Bezpečné bývanie na nasledujúcej konferencii organizácie susedských hliadok EUNWA, ktorá sa bude konať v talianskom mestečku Castel Ritaldi v dňoch od 22. do 24. októbra 2015.

Pozor! Ste členom susedskej hliadky alebo plánujete v svojom meste založiť susedskú hliadku? Chcete sa dozvedieť viac o fungovaní susedských hliadok? Sprostredkujeme Vám kontakty na susedské hliadky v zahraničí. Napíšte nám email na bezpecnebyvanie@rys.sk alebo nám zavolajte na tel.č. 02/5341 2923.