Pentagon je ich domov

Pentagón je ich domov, ale o nich nikto nepíše

Bytový dom na Stavbárskej ulici s popisným číslom 40 a 42  patrí do komplexu neslávne známom ako „Pentagón“. Práve tieto dva vchody boli a stále sú najviac zaťažené problémami drogovej kriminality, o ktorej sa popísalo a rozprávalo už veľmi veľa v médiách, na sociálnych sieťach, na rôznych fórach. Medzi bežnými ľuďmi je to jedna z obľúbených „negatívnych“ tém, ktoré vedia rozdúchavať vášne. No málokoho to v skutočnosti posunie k niečomu konštruktívnemu, čo by mohol pre bytový dom urobiť a pomôcť v ťažkej situácii.

Musíme pochváliť neúnavnú snahu a úžasnú prácu, ktorú tu vykonáva Detský fond Slovenskej republiky. V rámci svojich projektov prevádzkuje na Stavbárskej ulici nízkoprahové zariadenie pre deti a mládež – Mixklub, ktoré je určené pre neorganizované skupiny detí a mládeže vo veku 6-18 rokov.

My sa v prostredí bytového domu na Stavbárskej ulici pohybujeme už od roku 2006 a stále nám tu chýbala jedna vec. Komunita. Súdržná komunita ľudí, ktorí by si navzájom pomáhali, komunikovali, vedeli si poradiť a pomôcť. Žijú tu ľudia rôzneho veku, rôzneho vzdelania, s rôznymi záujmami, rôznymi životnými príbehmi a mnohí by ocenili určitý stupeň susedskej vzájomnosti. Prostredie, v ktorom žijú nie je vôbec láskavé. To, na čo sa musia pozerať otrasie aj silnými povahami. Sú to scény ako zo zlého filmu a nech je človek akokoľvek odolný, nedokáže zabrániť negatívnemu vplyvu tohto prostredia. Stačí povedať, že ste z Pentagónu  a už Vás zaradia medzi narkomanov a dílerov, máte nálepku neprispôsobivej osoby. No bývajú tu aj dobrí, pracovití a slušní ľudia. A čuduj sa svete, aj oni chcú mať normálny život, nechcú sa v kuse báť o svoje zdravie, o zdravie a život svojich detí. Mnohí z nich vyrastali v tomto bytovom dome. Pentagón je ich domov, iný domov nepoznajú a nemajú peniaze na to, aby sa odsťahovali.  Ich psychika musí toho zvládnuť veľa. Hovoríme o ľuďoch, ktorí sa snažia, chodia do práce, nerobia problémy, starajú sa o svoje  rodiny, sú to mamy, otcovia, tety, strýkovia. Aj oni majú bežné starosti, manželské nezhody, problémy v práci, majetkové spory, potrebujú cítiť, že aj na nich niekomu záleží. Nájdeme tu ľudí, ktorí žijú sami, seniorov, ktorí sa nemajú na koho obrátiť ak potrebujú poradiť s naladením nového televízora, nemajú nikoho, kto by im občas pomohol s nákupom, či len tak sa porozprával pri čaji. Na týchto ľudí akoby sa zabúdalo, akoby ani neexistovali, nepíše sa o nich, nenatáčajú sa reportáže.

Preto sa tešíme, že cez Nadáciu VÚB sme získali finančné prostriedky na náš projekt, ktorý spolu so zástupcami bytového domu budeme v tomto roku realizovať. Vybudujeme komunitnú miestnosť práve pre týchto ľudí. Miestnosť bude multifunkčná a bude sa využívať nie len ako poradňa, ale aj ako centrum oddychu. Chceme organizovať workshopy, posedenia pre seniorov, semináre, ktoré pomôžu ľuďom aj v osobnostnom rozvoji.

Prvým krokom je stavba samotnej miestnosti. Držme si klobúky a palce.

vub_podpora_2m