pentagon-pri vytahoch

Boli ste niekedy v bratislavskom Pentagóne?

Veľa ľudí sa nás pýta, či je to v tom pentagóne naozaj také zlé. My musíme odpovedať: ,,Bohužiaľ áno, veľmi zlé.” Predstavte si, že sa v pekné nedeľné ráno rozhodnete ísť na prechádzku. Vyjdete z bytu a už na chodbe vás zarazí hrozný smrad po zvratkoch a výkaloch (ľudských). Kráčate ďalej, svoje dieťa beriete na ruky, aby sa radšej ničoho  nedotýkalo. Po zemi sa váľajú ohorky z cigariet, injekčné striekačky, kondómy. Prejdete ku schodom a na nich musíte prekročiť niekoľko narkomanov a polonahé prostitútky, ktorí sú nadrogovaní do bezvedomia. A tak zakrývate dieťaťu oči, aby sa na to nemuselo pozerať. Vychádzate von a vo dverách vás takmer zrazí čakajúci húf čudne nervóznych ľudí. Čakali len na to, kedy sa už tie vchodové dvere otvoria. Potrebujú svoju dávku a tak si ju idú kúpiť. Užijú ju ešte v bytovom dome, už im je jedno kde, neskrývajú sa a vy ich tam nájdete, keď sa budete vracať z príjemnej nedeľnej prechádzky.

Viete si čosi také predstaviť? To veľmi dlho bola a ešte stále je realita v Pentagóne. A práve ľudia, ktorí musia aj takto ochraňovať svoje deti a samých seba, aby to zvládali, práve tí sa v celom tom marazme drog, prostitúcie a násilia strácajú. A pritom sú to tí najpodstatnejší v celom príbehu Pentagónu. Na to netreba zabúdať, lebo Pentagón je ich domov.

V súčasnosti sa vynakladajú obrovské finančné prostriedky na prestavbu, rekonštrukciu a technické zabezpečenie prevádzky bytového domu. Investuje sa aj do bezpečnosti. My chceme svojou troškou prispieť výstavbou komunitnej miestnosti, ktorú finančne podporila Nadácia VÚB v rámci programu Komunitné granty. No nič z týchto aktivít nemusí mať správny efekt, ak nie sú ľudia vo vnútri domu správne motivovaní, ak sami nepochopia význam zmien, ktoré sa v ich dome dejú a sami nepriložia ruku k dielu. Je ľahké veci skritizovať, ale prísť a postaviť sa čelom k problému, nájsť naň riešenie a popasovať sa so všetkými možnými názormi, nesúhlasmi, prekážkami naozaj nie je ľahké. Náš obdiv majú zástupcovia vlastníkov na Stavbárskej ulici 40 a 42, ktorí trávia svoj voľný čas práve riešením problémov a hľadaním správnej cesty ako sa dostať von zo zlej situácie.

vub_podpora_2m